Męskie hobby- sporty ekstremalne

Sporty ekstremalne wymagają od nas ponadprzeciętnych zdolności fizycznych czy też psychicznych. Do ich uprawiania trzeba się również właściwie przygotować, pomimo tego są bardzo często wybierane zwłaszcza przez mężczyzn. Takie hobby jest lekarstwem na nudę i pozwoli całkowicie wykorzystać nasz potencjał. Daje dużą dawkę adrenaliny i niezapomnianych przeżyć, jednak takie sporty nie są dla każdego.

Sporty ekstremalne

Czym są sporty ekstremalne?

Według słownika języka polskiego, sporty ekstremalne to te uprawiane w trudnych warunkach. Odznaczają się przede wszystkim wysokim ryzykiem utraty zdrowia czy też życia. Z tego względu nie są one dobrą propozycją dla każdego. Do ich uprawiania konieczna jest spora odwaga, sprawność fizyczna, umiejętności i wcześniejsze przygotowanie. Dyscypliny te prowadzą do wypadków, nie należy rozpoczynać treningów bez przygotowania. Decydując się na dany sport, należy najpierw zakupić wysokiej jakości sprzęt, odzież i ewentualnie całe niezbędne oprzyrządowanie, po czym możemy zacząć ćwiczyć pod okiem instruktora.

Najpopularniejsze sporty ekstremalne

 • wspinaczka (skalna, lodowa, alpinizm, himalaizm, taternictwo)
 • snowboarding (prędkościowy, wysokogórski, skoki i ewolucje)
 • narciarstwo (zjazdy ekstremalne, skialpinizm)
 • paralotniarstwo
 • spływy kajakowe
 • bungee
 • windsurfing
 • kolarstwo ekstremalne
 • rajdy samochodowe
 • nurkowanie
 • jazda ekstremalna na motocykl

Sport ekstremalne- ryzyko kontuzji

Powinniśmy pamiętać, że sporty ekstremalne zawsze wiążą się z wysokim ryzykiem kontuzji. Zazwyczaj uprawianie takich dyscyplin prowadzi do różnego rodzaju złamań, zwichnięć czy wstrząsów mózgu. W niektórych przypadkach nawet do śmieci. Oprócz tego występuje wiele kontuzji kończyn górnych oraz dolnych, urazy szyi i głowy. Wysoki wskaźnik śmiertelności ma przede wszystkim wingsuit flying.

Jakie są zalety sportów ekstremalnych?

Dzięki sportom ekstremalnym nasz mózg wytwarza substancje, dzięki którym jest się w stanie euforii. Do tych substancji zalicza się dopaminę, adrenalinę oraz endorfiny, czyli hormony szczęścia. Takie dyscypliny to także sposób na nudę i poprawę nastroju. Uprawiając sporty ekstremalne, możemy również na chwilę zapomnieć o codziennych obowiązkach i problemach. Sprawdzimy również swoje możliwości fizyczne, będziemy stawiać sobie cele do bycia lepszym i w ten sposób poprawimy swoją sprawność, szybkość czy zwinność. Sportowcy ekstremalni uwielbiają niebezpieczne sytuacje, a kiedy pokonają przeszkodę, czują dużą satysfakcję i szczęście, co napędza ich do dalszych działań. Uprawiając taki sport, sami stawiamy sobie wyzwania i rozwijamy własne ciało, stawiając opór swoim słabościom i strachu.

Dlaczego ludzie decydują się właśnie na sporty ekstremalne?

Wiele osób kocha sporty ekstremalne, pomimo związanego z nimi ryzyka utraty zdrowia. Takie dyscypliny są doceniane przede wszystkim przez to, że dają dużą możliwość rozwoju zarówno tego fizycznego, jak i psychicznego. Jako sportowcy uczymy się pokonywać kolejne przeszkody i radzić sobie, nawet w tych najtrudniejszych sytuacjach. Nabywamy nowe umiejętności i poszerzamy wiedzę. Zdobywamy pewność siebie, która przydaje się w codziennym życiu.

Uprawiając sporty ekstremalne, nie powinniśmy przeceniać swoich sił. Jedynie dzięki znaniu swoich własnych możliwości i zabezpieczeniu się odpowiednim sprzętem, możemy zminimalizować ryzyko kontuzji.

Artykuł Męskie hobby- sporty ekstremalne pochodzi z serwisu .

 » Czytaj dalej

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.

Możesz również polubić…