Długie włosy męskie – wszystko co musisz wiedzieć!

Mówi się, że każdy facet powinien przynajmniej raz w życiu zapuścić długie włosy męskie. Nie ma znaczenia, ile masz lat, co mogą pomyśleć Twoi bliscy ani jaki jest Twój zawód – pod warunkiem, że nie pracujesz w miejscu, które wyraźnie ogranicza takie rzeczy – spróbuj, sprawdź, przekonaj się sam i (być może) – pozostań przy nich.

Niestety długie włosy są wciąż niezbyt dobrze odbierane przez społeczeństwo. W niektórych krajach się to zmienia, ale w Polsce nadal długie włosy męskie = mnóstwo stereotypów. Zapuść włosy, a usłyszysz – „To zbyt kobiece”, albo „mężczyźni z długimi włosami są tak nieatrakcyjni”, a nawet: „Co z ciebie, jakiś narkoman / hipis / hipster / mieszkaniec piwnicy?“. Na StylishSoul.pl nie przejmujemy się tym za bardzo i zachęcamy mężczyzn, aby podążali własnymi ścieżkami, nie tymi wydeptanymi przez społeczeństwo. Poniżej dowiesz się wszystkiego co musisz wiedzieć o długich włosach.

Długie włosy męskie – czy warto zapuścić?

Pomimo hejterów, zapuszczanie włosów jest opłacalne z wielu powodów – nawet tych nieoczywistych. Oto niektóre z nich:

 1. Nauczy Cię cierpliwości. Wzrost od klasycznych krótkich włosów do długiej grzywy zajmuje dużo czasu – zwykle około roku lub nawet dwóch. Oczywiście wszystko zależy od Twoich oczekiwań. Zapuszczanie może zająć Ci nawet więcej – jeśli chcesz mieć włosy do podłogi.
 2. Oczywiście internet jest pełen porad w stylu “co robić, aby włosy szybciej rosły”. Przyjmowanie biotyny (lub innych suplementów), stosowanie oleju kokosowego, codzienne delikatne masowanie skóry głowy, aby zwiększyć tam przepływ krwi. Jak dobrze poszukasz to znajdziesz nawet porady w stylu „metody inwersyjnej” – ale tak naprawdę niewiele możesz zrobić poza naturalnym, genetycznym wzrostem włosów.
 3. Nauczy Cię wytrwałości. Prawie każdy mężczyzna, który decyduje się na zapuszczenie włosów po kilku tygodniach wchodzi w “fazę ścięcia”, w której włosy nie urosły jeszcze wystarczająco długo, aby je odpowiednio ułożyć, ale są wystarczająco długie, aby Cię denerwować i odstawać. Ty nie wiesz, co z tym zrobić i chcesz to wszystko ściąć w cholerę. Jeśli przejdziesz przez tę fazę, szybko nauczysz się nie przejmować się tym, co ktokolwiek myśli o twoim wyglądzie, ponieważ ten moment trzeba po prostu przeczekać.
 4. Prędzej czy później zaczniesz pewnie otrzymywać komentarze od innych osób na temat swoich włosów, zwłaszcza od znajomych i rodziny, którzy nie są przyzwyczajeni do twojego nowego “looku”. Kiedy trwa to wystarczająco długo, nawet nieznajomi mogą odczuwać potrzebę wyrażenia opinii, dobrej lub złej. W naturalny sposób zaczniesz się wyróżniać, gdziekolwiek się pokażesz, po prostu dlatego, że większość mężczyzn nigdy nie odważy się zapuścić długich włosów.
 5. Możesz być zaskoczony tym, jak wyglądają Twoje długie włosy. Większość facetów nigdy nie dowiaduje się, jaki jest ich prawdziwy typ włosów. Niektórzy dowiadują się, że mają dość faliste lub kręcone włosy, których nigdy by nie poznali, gdyby przez całe życie mierzyli w krótkie fryzury męskie.

Inne powody dla których warto “wyhodować” długie włosy

 1. Nauczysz się prawidłowej pielęgnacji włosów. Kiedy ciągle przycinasz krótkie włosy – nie masz wielu zmartwień. Używasz dowolnych szamponów dla mężczyzn i kosmetyków do stylizacji. Kiedy jednak zdecydujesz się je zapuścić, włosy u nasady będą absolutnie kluczowe. Musisz dbać o nie cały czas, aby wyrastały zdrowe i zadbane.
 2. Zyskasz nowe uznanie dla innych „długowłosych”. Kiedy uda Ci się zapuścić włosy, za każdym razem, gdy zobaczysz na ulicy innego mężczyznę z długimi włosami, będziesz wiedział, że przeszedł przez te same problemy co Ty. To tworzy poczucie przynależności do jednej grupy 🙂
 3. Długie włosy są wszechstronne. Z krótkimi włosami nie da się wiele zrobić poza użyciem jakiegoś konkretnego produktu, ale z długimi włosami możesz mieć codziennie inną fryzurę. Możesz związać włosy, założyć czapkę albo rozprowadzić je na boki. Dobrze jest mieć wybór.
 4. Długie włosy męskie pomogą Ci utrzymać ciepło w zimie. Zdziwiłbyś się, jak przyjemnie czuć głowę, uszy i szyję przy długich włosach.
 5. Potencjalnie możesz wyglądać jak gwiazda rocka lub wiking.

Warto wspomnieć, że do długich fryzur męskich możemy zaliczyć fryzurę Man Bun, Top Knot, a także w pewnym sensie Pompadour lub Side Swept.

Pielęgnacja długich włosów męskich

pielęgnacja włosów szamponem

Jeśli myślisz jak większość ludzi, to pewnie myjesz włosy przynajmniej raz dziennie, prawdopodobnie szamponem z drogerii. Cóż, być może przy włosach krótkich to jest okej (chociaż też nie polecamy), ale zdecydowanie nie jest to dobra rzecz, jeśli próbujesz zapuścić długie, zdrowe włosy.

Wiele dostępnych w handlu szamponów, które można znaleźć w sklepach spożywczych i aptekach, jest zbyt szorstkich, głównie z powodu obecności siarczanów / środków powierzchniowo czynnych w składzie. Przykładem takiego środka jest laurylosiarczan sodu (SLS). Takie detergenty sprawiają, że te szampony są bardzo pieniące, przez co często błędnie uważa się je za lepszy produkt czyszczący.

To prawda, że takie szampony oczyszczają Twoje włosy, ale robią to przez ostrą degradację łuski włosa i poprzez ścieranie i nadmierne usuwanie z niej naturalnych olejków (zwanych również sebum) wytwarzanych przez skórę głowy. Te naturalne olejki są w rzeczywistości bardzo korzystne dla twoich włosów, jeśli są na nich utrzymywane, a nie codziennie zmywane. Takie codzienne mycie włosów może prowadzić do wysuszania włosów.

Czytaj również:

Długie włosy męskie – rutyna pielęgnacyjna

Mając to na uwadze, oto ogólna procedura i zestaw reguł, od których należy zacząć jeśli chcesz mieć długie włosy (dostosuj je do swoich potrzeb na bieżąco):

 1. Szampon rzadziej – na pewno nie codziennie – co drugi dzień, najlepiej co trzeci. Ludzie to słyszą i od razu uważają to za coś złego. Nie bądź taki! Twoje włosy nie muszą być myte codziennie.
 2. Kiedy używasz szamponu, używaj czegoś delikatniejszego i bezsiarczanowego. (Za chwilę zagłębimy się w konkretne produkty lub jeśli chcesz, możesz teraz przewinąć w dół).
 3. Nie musisz też używać dużej ilości szamponu, a nawet skupiać się na końcówkach włosów. Weź niewielką ilość i rozprowadź na skórze głowy,

 » Czytaj dalej

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *