Najcenniejsza rada jakiej udzielił mi Jordan Peterson

Każda osoba ma potencjał do robienia pewnych rzeczy. Ktoś może mieć potencjał do bycia murarzem, ktoś inny do bycia piekarzem, a jeszcze ktoś inny do bycia muzykiem. Najgorszą rzeczą, którą możesz zrobić sobie i światu, jest niewykorzystywanie tego potencjału. Kiedy zamykasz swój potencjał w szafie i zamiast tego marnujesz czas na oglądanie setnego serialu na Netflixie, nie sprawiasz, że świat staje się lepszym miejscem. Nie poświęcasz się, aby dać temu światu coś od siebie, coś dobrego, dzięki czemu życie innych ludzi stanie się lepsze.

Przeżyć życie po linii najmniejszego oporu

Bear Grylls powiedział kiedyś coś, co bardzo często przywołuję cytując:

Życie nie powinno być podróżą do grobu z zamiarem dotarcia tam bezpiecznie, w atrakcyjnej i dobrze zachowanej doczesnej powłoce ale raczej w ciele pokrytym siniakami, w pełni wykorzystanym i kompletnie zużytym z okrzykiem Łaaaa, ale jazda.

~ Bear Grylls

Myślę, że wiele ludzi żyje na odwrót. Chcą przeżyć życie, nie dając z siebie za wiele. Nie chcą się poświęcić, najlepiej byłoby dla nich, gdyby można przeleżeć dzień przed telewizorem, a pieniądze i tak leciałyby z nieba. Nazwałbym to potocznie “ocieraniem się o nihilizm”. Nie ma w tym nic dobrego.

Te zasady dotyczące potencjału i talentów zawarte są w Biblii. Możesz wierzyć w Boga lub nie, ale naprawdę zachęcam do potraktowania Biblii poważnie. Spojrzenia na nią jako zbiór symbolicznych opowieści, które chcą przekazać nam bardzo ważne dla życia wartości. I zgodnie z Biblią – jeśli marnujesz swoje talenty, to nie będziesz spełnionym człowiekiem. W ten sposób nic nie dasz światu i Twoje życie nie będzie miało większego sensu.

Dlaczego warto się poświęcać?

Odniosę się do siebie samego. Ktoś mógłby zapytać, po co robię te wszystkie rzeczy. Po co dbam o sylwetkę, staram się więcej zarabiać, czytam książki, prowadzę tego bloga, pomagam innym – chce Ci się to robić? Nie lepiej po prostu położyć się na kanapie i pograć na konsoli? Nie będzie zaskoczenia, jak odpowiem – nie chce mi się, bo takim stworzeniem jest człowiek.

Nasza natura nie pomaga nam w rozwijaniu swojej osoby, jesteśmy leniwi. Mózg szuka sposobów “jak się nie narobić”, aniżeli “jak się narobić i poświęcić”. To nie jest dla mnie jednak wymówka. Mimo tego, że nie zawsze się chce, po prostu robię, co do mnie należy, bo wiem, że to jest dla mnie dobre. Gdybym tego nie robił, to umarłbym za życia. Ludzie nie zdają sobie sprawy, jak wielkimi farciarzami są, że się tu w ogóle znaleźli. Fakt istnienia jest dla nich czymś zwyczajnym. Gdyby każdy z nas wykorzystywał przynajmniej 50% potencjału, jaki w sobie posiada, świat byłby zupełnie innym miejscem – lepszym miejscem.

jordan peterson cytaty mieć potencjał

jordanpeterson.pl

Poświęcenie dziś, dla teraźniejszości – cena, którą płacisz

Z racji tego, że większość ludzi zabiera swój potencjał ze sobą do grobu, to niestety rozwijamy się tak “wolno”. Jak myślisz, lepiej dać światu coś od siebie, coś, dzięki czemu to miejsce, w którym żyjemy, stanie się lepsze, czy po prostu zaniechać wszelkich działań i nic nie robić? Moim zdaniem nic nierobienie jest tak samo złe albo nawet gorsze od czynienia zła. Jeśli masz możliwość dokładania swoich cegiełek do tej ogromnej budowli zwanej życiem, to zacznij u licha je dokładać. Patrzenie jak inni to robią i niedawanie nic od siebie, jest marnotrawstwem. Tak, to działa dokładnie na takiej samej zasadzie, gdy osoby pracujące i ambitne, utrzymują osoby bezrobotne przepełnione nihilizmem, które tylko czekają na kolejny zasiłek w postaci 500+.

Co ludzie robią, czego zwierzęta nie potrafią? Pracują. Praca oznacza poświęcenie teraźniejszości dla przyszłości. Czemu miałbyś to robić? Ponieważ jesteś samoświadomy i wiesz, że jesteś śmiertelny. Od tego momentu nie ma już powrotu do ‘raju‘ nieświadomości. Nieważne ile problemów rozwiązałeś, by dzisiejszy dzień był w porządku – wiele jeszcze przed Tobą. Nieważne ile będziesz pracował, nigdy nie rozwiążesz wszystkich problemów. Wszystko, co od teraz będziesz robić, będzie oparte na strachu przed przyszłością. Oto cena, jaką płacisz za przebudzenie. Oto koniec ‘raju’ i początek historii.

~ Jordan Peterson

Potencjał, prawda i odwaga

Nie marnuj swojego potencjału. Jeśli masz do czegoś predyspozycje, a tego nie robisz – to zacznij wykorzystywać swoje talenty. I nie ważne, jakie one są, możesz mieć talent do bycia mechanikiem i naprawiania pojazdów. Jeśli tak jest, to świetnie – powinieneś to wykorzystywać. Każdy inaczej definiuje sukces. Bycie “influencerem” z ogromną ilością obserwujących na insta może być dla kogoś osiągnięciem i powodem do dumy. Jednak naprawianie samochodów również można traktować jako sukces i spełnienie, wcale nie gorszy od wirtualnych cyferek w Social Mediach.

Potencjał konfrontuj z prawdą i odwagą. To jest świetne podejście. Musisz być odważny, aby wykorzystywać swój potencjał. Jest mnóstwo ludzi, którzy nie wykorzystują swojego potencjału, bo się boją opinii innych. Ludzie umierają, zabierając do grobu swoje talenty i aspiracje tylko dlatego, że się bali. Dlatego tak ważna jest odwaga, bez odwagi na nic zda się Twój potencjał. A po co nam w tym równaniu prawda? Ponieważ prawda jest tym, do czego powinieneś dążyć. Nie potrzebujesz kłamstw i manipulacji w swoim życiu, nie chcesz ich też tworzyć – czynienie zła zaprowadzi Cię nigdzie indziej, jak na manowce. Kłamstwo to chaos, prawda to porządek. Kłamstwo jest wężem, który miesza Ci w głowie. Prawda to oświecenie, wielka wartość, dążenie do prawdy może zaprowadzić Cię bardzo daleko.

Czytaj również: 

Rutyna – dlaczego musisz ją mieć?

Wykorzystywanie swojego potencjału w połączeniu z prawdą i odwagą jest dobre. Wykorzystując codziennie swój potencjał, wspinasz się na wyżyny swoich możliwości i sprawiasz, że świat staje się lepszym miejscem. Stajesz się inspiracją dla innych – ludzie widząc Twoje wzniesienie, mogą zacząć Cię naśladować lub przeciwnie – będą zazdrośni.

Potencjał powinieneś realizować, trzymając się rutyny. Potrzebujemy rutyny, aby trzymać się obranego kursu. Rutyna to porządek – powtarzanie ciągle tych samych czynności,

 » Czytaj dalej

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *