Polska ceramika z małych pracowni. 33 marki, które warto znać

Kwietniowy wpis o polskich fabrykach porcelany cieszył się niebywałą popularnością i obiecałem wtedy, że będzie ciąg dalszy. Poprzednio skupiłem się na dużych producentach (m.in. Ćmielów, Lubiana, Karolina), a dzisiaj pora na chyba jeszcze bardziej interesujące zestawienie, bo skupiające się na małych pracowniach ceramiki i porcelany.

Niesamowite jest to jak wiele takich małych marek powstało w ostatnich latach. Przyznam szczerze, że jak zacząłem tworzyć listę firm o których chciałbym tu napisać, to nie wiedziałem, że jest ich aż tak dużo. To bardzo cieszy, bo oznacza to, że takie produkty są coraz chętniej doceniane przez polskich konsumentów. To rzeczy wytwarzane w małych ilościach i to jest jedna z ich zalet (nie jest to produkt masowy), ale chyba głównym powodem sukcesu jest wzornictwo. Nieco inne od tego, które pokazywałem wam w artykule o dużych producentach porcelany. Zresztą nie ma się co dziwić, że właśnie taką drogą idzie większość małych manufaktur, bo właśnie w taki sposób najłatwiej się wyróżnić.

Zobaczcie moje subiektywne zestawienie małych marek rzemieślniczych, których asortyment warto poznać. Jeśli macie jeszcze jakieś inne propozycje firm, których ja nie wymieniam, to piszcie śmiało w komentarzach ich nazwy. Na mojej liście są 33 marki (kolejność przypadkowa), więc i tak bardzo dużo, ale z pewnością są jeszcze inne warte uwagi.

Jeśli chcecie zobaczyć pełną ofertę danej marki, to klikajcie w nagłówek z nazwą – tam podlinkowane są ich strony internetowe. Sprawdźcie też ich profile na Instagramie, bo to tam najszybciej pojawiają się nowości. No i napiszcie w komentarzach czy wpadło wam coś w oko.

ENDE Ceramics

Pracownia ENDE została założona w roku 2012 przez Natalię Gruszecką i Jakuba Kwarcińskiego. Znana jest przede wszystkim z bardzo charakterystycznego i zapadającego w pamięć produktu – delikatnych filiżanek w kształcie kobiecej głowy. To ich bestseller, który produkowany jest prawie od początku istnienia firmy, a pomysł na tę filiżankę powstał jako efekt zabawy formami do produkcji lalek. Inny znak rozpoznawczy tej marki, to bardzo efektowne uszka filiżanek i kubków – przypominają trójwymiarową wstążkę.

MODUS DESIGN

Markę Modus Design założył w roku 1976 Marek Cecuła, jeden z najbardziej znanych i cenionych polskich ceramików-artystów. Przez wiele lat mieszkał i tworzył poza granicami Polski, ale już od kilkunastu lat mieszka na stałe w Polsce i w Ćmielowie prowadzi własną pracownię ceramiczną. Dodatkowo jest także dyrektorem artystycznym najmłodszej marki Polskich Fabryk Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież”, czyli Ćmielów Design Studio. Wzornictwo Modus Design jest bardzo nowoczesne, ale też ponadczasowe, bowiem wiele wzorów, które nadal są sprzedawane i wyglądają bardzo ?świeżo?, ma w rzeczywistości kilkadziesiąt lat. Mam u siebie sporo ich produktów i polecam z czystym sumieniem.

REVOLTE

Jeśli lubicie stare ryciny, to ta marka was zauroczy, bo właśnie w taki sposób ozdabiane są ich produkty. Jest to bardzo charakterystyczne wzornictwo, które w krótkim czasie pozwoliło marce Revolte przebić się do popularnych czasopism, portali oraz butików z wyselekcjonowaną porcelaną. W ich ofercie znajdziecie efektowane talerze ozdobne i tacki.

MGART

Jeśli śledzicie kulinarne poczynania Janusza Palikota na Instagramie, to właśnie tam bardzo często pojawiają się miski i talerze MGart. Połączenie bajecznej kolorystyki i bardzo prymitywnych form daje naprawdę wyjątkowy efekt. Niemal każde naczynie wygląda tak, jakby powstało z odpowiednio uformowanego dużego liścia lub podobnej materii. Każda sztuka jest inna. Założycielką marki jest Monika Garmada.

MUASTUDIOS

Tę warszawską pracownię ceramiczną tworzą Kati Romanowska, Czarny (Łukasz Przygodziński) i ich pies Łajdak. Patrząc na ich produkty można w nich dostrzec morskie fale, piasek, wydmy. Wygląda to jak zatrzymany kadr z drona nad piękną i bezludną plażą. W ich ofercie znajdziecie patery, talerze, kubki, wazony. MUAStudios organizuje też warsztaty ceramiczne, więc jeśli chcielibyście komuś lub sobie sprawić nietypowy prezent, to podrzucam taki pomysł. PS. Mogę wam zdradzić, że Kati i Czarny będą bohaterami jednego z odcinków cyklu o polskich rzemieślnikach, który będzie publikowany na blogu już wkrótce.

PROJEKT ŁADNIEJ CERAMIKA

Pracownię założyła Alicja Podhajska-Godyń, która zajmuje się też projektowaniem wnętrz. Na jej stronie można przeczytać, że ceramika inspirowana jest estetyką modernizmu i minimalizmu, a także zawiera odwołania do przyrody i sztuki. Naczynia łączą nieregularne kształty z prostą formą, a stonowane wzornictwo sprawia, że są zarówno naturalne i uniwersalne jak i nowoczesne. Subtelne zdobienia, pastelowe kolory, pogniecione płaszczyzny – to znak rozpoznawczy tej tej pracowni.

LOOK AT ME PLATES

A jeśli w ceramice użytkowej szukacie czegoś kompletnie innego i odjechanego, to być może zainteresuje was propozycja marki założonej przez ilustratorkę Magdę Pilaczyńską. Z jednej strony mamy jej autorskie wzory, bardzo kolorowe i dopracowane, które pewnie każdemu przypadną do gustu, ale jest też kolekcja bardziej kontrowersyjna, stworzona we współpracy z Samborem Wilkiem, która nawiązuje do prymitywnych, jednokolorowych tatuaży więziennych. Chyba zgodzicie się ze mną, że nie sposób przejść obok nich obojętnie 🙂

KASIA BIAŁEK CERAMIKA

Jeśli lubicie ceramikę użytkową o takim bardzo surowym i nieupiększonym charakterze, to z pewnością przypadnie wam do gustu oferta Kasi Białek. Jej naczynia wyglądają jakby były wyciosane z kawałków skały i tylko upiększone jasnym szkliwem.

MANO CERAMICS

MANO to autorska pracownia garncarska Agaty Marcinkowskiej, która postanowiła tej tradycyjnej technologii (toczenie na kole garncarskim), nadać nowoczesnego wizerunku. Toczenie na kole ma bardzo stare tradycje i kojarzone jest głównie z prymitywnymi,

 » Czytaj dalej

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *