Kiedyś modne, później kiczowate i tak w kółko…

Gdy przeglądałem zdjęcia z dzisiejszej sesji, to naszła mnie taka refleksja, że to trochę wyświechtane hasło o tym, że moda zawsze zatacza koło, rzeczywiście nadal sprawdza się.

Weźmy na przykład moją zieloną marynarkę. To kolor, który już od kilku sezonów robi totalną zawieruchę. W kolekcji Lancerto & Mr. Vintage na przestrzeni ostatnich lat zrobiliśmy kilka modeli marynarek w takim kolorze i każda była bestsellerem. Podobne informacje otrzymywałem też od innych marek z rodzimego rynku. Ciemna zieleń znika błyskawicznie, bez względu na to czy jest to garnitur, marynarka, golf, kurtka, czy krawat. Po prostu mężczyźni na nowo pokochali ten kolor, a przecież jeszcze 10 lat temu był to raczej kolor niechętnie wybierany, kojarzący się z przaśnymi garniturami z lat 90 (zobaczcie to zdjęcie – to kwintesencja mody tamtych lat). I co? Minęło 30 lat i ciemna zieleń na nowo jest hitem.

Wpis powstał w ramach płatnej współpracy z marką Atlantic

Podobnie jest ze spodniami z wysokim stanem i szerszą nogawką – to także element, który ostatnio był modny w latach 90, a teraz powraca. Myślę, że jeszcze 2-3 lata i spodnie o fasonach slim, które teraz jeszcze dominują w kolekcjach popularnych marek, będą tracić na popularności na rzecz luźnych fasonów w stylu lat 90.

Co ciekawe, jeszcze kilka lat temu mało kto by uwierzył, że oba te elementy (zielone marynarki i wysokie spodnie z zakładkami) ponownie wzbudzą zainteresowanie klientów, no ale tak właśnie jest z trendami – mają swój cykl życia przypominający nieco mocno rozciągniętą sinusoidę. Dotyczy to nie tylko mody, ale wielu innych dziedzin naszego życia. Weźmy na przykład wnętrza. Tu także mamy wiele przykładów powracających trendów, które kiedyś były modne, później kojarzyły się kiczem, a po 20-30 latach na nowo powracają i ludzie się tym zachwycają. Pamiętacie parkiety układane we francuską jodełkę? Kiedyś były standardem w mieszkaniach, ale później przyszła moda na wykładziny i panele. Ludzie zrywali naturalne drewno i zastępowali je czymś dużo gorszym. Od kilku lat znowu obserwujemy modę na parkiety jodełkowe i płytki układane w ten sposób.

To samo dotyczy polskich mebli, a szczególnie krzeseł i foteli z lat 70. Jeszcze kilka lat temu ludzie wyrzucali je bez żalu uważając za staromodne, a dzisiaj w dobrym guście jest posiadać jakiś mebel z poprzedniego pokolenia. Tym bardziej, że wiele klasyków z tamtych lat to naprawdę ikony polskiego wzornictwa. No ale w pewnym momencie to się znudziło/zużyło i klienci zaczęli kupować „modniejsze” wzory z IKEA i innych popularnych marketów. Teraz za klasyki z lat 70. po profesjonalnej renowacji trzeba zapłacić co najmniej tysiąc złotych, a jeszcze nie tak dawno nikt ich nie chciał. 

No i tak to jest z tymi trendami, że ciągle to się kręci w kółko, bo też coraz trudniej wymyślać coś nowego, więc wracamy do tego co już było.

Ale są też klasyki, które zawsze są na czasie. Może nie jako topowe trendy, ale coś, co zawsze wygląda co najmniej poprawnie. Granatowe dżinsy, biała koszula, biały t-shirt, trampki, granatowa marynarka – to raczej nigdy nie wyjdzie z mody, więc jeśli chcielibyście budować swoją garderobę w taki sposób, by nie podlegała ona zmiennym trendom, to jest to dobry kierunek. Mieć mniej, ale lepszej jakości. Tym bardziej, że jest taka teoria, która mówi, że 20% rzeczy które posiadamy używamy przez 80% naszego życia.

Takie klasyki można wskazać w każdej branży. Dzisiaj chciałbym wam przypomnieć jeden z klasyków zegarkowych, który być może kojarzycie z nadgarstków swoich dziadków czy ojców, bo w latach w latach 50-70. ubiegłego wieku była to jedna z najpopularniejszych serii na polskim rynku zegarmistrzowskim. Mowa o kultowej linii Worldmaster marki Atlantic. Co ciekawe, nadal jest ona produkowana i nadal ma wielu wiernych fanów w Polsce. Jakiś czas temu premierę miał nowy model z tej serii – Atlantic Worldmaster Chronometer Automatic COSC, wyposażony w szwajcarski mechanizm automatyczny Sellita SW200. Tutaj więcej szczegółów o tym modelu.

PS. Jeśli macie jakieś swoje przemyślenia dlaczego pewne trendy są stałe, a inne przypominają sinusoidę, to napiszcie w komentarzach. Ciekaw jestem waszej opinii.

Autorem zdjęć jest Dominika Kuroś

Marynarka – Lancerto & Mr. Vintage
Koszula – Lancerto & Mr. Vintage
Spodnie – Eddie Bauer
Poszetka – Poszetka.com
Zegarek – Atlantic Worldmaster Chronometer Automatic COSC
Buty – Crownhill Shoes

 » Czytaj dalej

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *