Technologia 5G w ofercie internetu mobilnego w sieci Otvarta: Odkryj nowe możliwości.

Dostęp do Internetu zmienił nasze życie w każdym wymiarze. Trudno dzisiaj byłoby wyobrazić sobie naszą pracę, edukacjęczy rozrywkę bez możliwości ściągania i wysyłania danych do tej olbrzymiej biblioteki. Szybkie i stabilne połączenie z Internetem to także warunek konieczny dalszego rozwoju potężnych projektów społecznych jak Smart Cities czy Internet of Things. To tylko niektóre z powodów, dla których pojawienie się technologii 5G w pakietach usług mobilnych było oczekiwane z taką niecierpliwością. Obecnie możliwość korzystania z niej jest oferowane tylko przez wybranych operatorów. Tym bardziej zastanawia czy udało się spełnić pokładane w tej rewolucji nadzieje?

 

Kiedy ok. 10 lat temu wchodziła do Polski technologia 4G LTE (4 generacja, Long Term Evolution), za pośrednictwem sieci Plus, telewizyjne reklamy posługiwały się obrazowym porównaniem szybkości połączenia. Wskazywano, że w tym protokole przesyłu danych ściągnięcie piosenki w formacie .mp3 zajmie zaledwie kilka sekund, a dłuższego filmu w jakości HD – kilkanaście minut. Teraz, gdy pojawiła się nowa generacja technologii, oczekiwano, że pozwoli ona na dalsze przyspieszenie transferu. Tak też się stało.

100 razy szybciej

Maksymalna prędkość przesyłu danych w LTE to ok. 225 Mb/s. Wg danych z badania Speed Test, największą szybkość przesyłu danych za pomocą tej technologii osiągnął Plus, przekraczając barierę 50 Mb/s. Inni operatorzy osiągali wyniki gorsze, nawet o 5 Mb/s. Za różnicę pomiędzy możliwościami technologii, a rzeczywistą szybkością przesyłu danych odpowiada wiele czynników, począwszy od ukształtowania terenu i rozmieszczenia nadajników, skończywszy na naturze technologii LTE, która jest niezbyt stabilna, przez co połączenia za jej pomocą są dość często zrywane lub widocznie zwalniają.

Tymczasem maksymalne prędkości w technologii 5G to aż 20 Gb/s. To niemal 100 razy więcej(!). Dodatkowo, transfer danych w tej technologii jest płynny i stały, pozbawiony większych skoków i zerwań. Dzięki temu, po raz pierwszy w historii prawdopodobne stają się sytuacje, w których użytkownik Internetu nie będzie czekał na pobranie czy przesłanie jakichkolwiek plików. Nawiązując do porównania, używanego wcześniej do opisywania prędkości LTE – teraz, dysponując Internetem mobilnym 5G w telefonie, w ciągu zaledwie kilku sekund będzie można pobrać cały film w jakości HD. Oznacza to otwarcie zupełnie nowego rozdziału w historii korzystania Polaków z Internetu.

Fortuna kołem się toczy

Każdy z nas niejednokrotnie irytował się, kiedy w trakcie wideokonferencji, gry, oglądania filmu lub innych czynności w Internecie, musiał oglądać animację powoli kręcącego się koła, symbolizującego próbę odzyskania połączenia i ściągnięcia koniecznych danych. Internet mobilny 5G pozwoli nam zapomnieć o tym zjawisku.

Będziemy mieli szczęście doświadczyć rewolucji technologicznej, która sprawi, że rzeczywistość cyfrowa dookoła nas będzie po prostu płynnie się reorganizowała, bez śladu naszej ingerencji czy jakichkolwiek opóźnień.

Niech się dzieje!

Gracze będą zachwyceni brakiem tzw. lagów (momentów przestoju i wolniejszego działania) w grze. Akcja na ekranie cały będzie się rozgrywała w czasie rzeczywistym.

Usługi streamingowe, związane z odtwarzaniem muzyki czy filmów będą od tej pory już płynnie powiązane z naszą rozrywką – znikną jakiekolwiek różnice pomiędzy odtwarzaniem multimediów z Internetu lub karty SD w telefonie. Nie trzeba będzie czekać na załadowanie treści, zapomnimy jak wyglądają animacje, informujące o tym, że dane jeszcze są ściągane z serwera. Zmiana filmu, przełączenie piosenki, ściągnięcie całego sezonu serialu czy pełnej dyskografii jakiegoś zespołu zajmie ułamki sekund.

Nauka zdalna, wideokonferencje biznesowe, możliwość grupowej i jednoczesnej pracy na dużych projektach w Figmie, Miro lub dziesiątkach innych aplikacji – wszystkie te formy komunikowania się i kooperacji od teraz będą odbywać się tak płynnie, jakbyście wszyscy siedzieli obok siebie w jednym pokoju.

W kwestiach związanych z bezpieczeństwem, monitoring wizyjny wreszcie będzie mógł zapisywać obraz z kamer w bardzo wysokiej jakości i przesyłać go na serwer praktycznie bez żadnych przerw. To samo dotyczy całego konceptu Internet Of Things (Internetu Rzeczy) czy Smart Cities (inteligentnych miast). Potężne prędkości mobilnego Internetu pozwolą wszystkim urządzeniom wymieniać się potężnymi ilościami danych i błyskawicznie je przetwarzać, np. informując o sytuacji na drodze, zagrożeniu smogowym, streamując na żywo obraz z setek kamer, itd.

Możliwości są niemal nieograniczone i możesz zacząć z nich korzystać już teraz, decydując się na abonament w Otvarta.

To się (samo) opłaca

Zalet mobilnego Internetu 5G jest bardzo wiele. Osobną kategorią są korzyści wynikające z dostępu do niego w formie abonamentowej. Otvarta proponuje wyłącznie taką formę. Główną zaletą w tym przypadku jest na pewno kwestia kontroli kosztów – nie ma potrzeby, by w trakcie korzystania z Internetu odrywać się od swojego zajęcia i doładowywać konto. W swoim systemie bankowym można także ustawić stałe zlecenie przelewu na określoną kwotę i nie trzeba będzie zaprzątać sobie głowy nawet tą jedną transakcją miesięcznie.

Dodatkową korzyścią rozliczeń abonamentowych jest niższy koszt transmisji danych i bardziej rozbudowane pakiety, niż ma to miejsce w przypadku ofert „na kartę” dużych operatorów.

Podsumowując: Internet 5G to Internet na 5

Internet mobilny, dzięki nowemu standardowi, doświadczy gigantycznej zmiany. Genialne rozwiązania, oparte o szybkie połączenia między wieloma urządzeniami w jednej sieci, ujawnią wreszcie swój prawdziwy potencjał. Główne problemy transmisji LTE, czyli niska stabilność połączeń i duże wahania ich prędkości, odejdą wreszcie w zapomnienie. Chyba gremialnie się zgadzamy, że nie warto grzecznie czekać – zamów swój abonament już teraz!

Możesz również polubić…